• An Image Slideshow
  • An Image Slideshow
  • An Image Slideshow
  • An Image Slideshow

krojovane_babikyOtvorenie výstavy „Krojované bábiky“

 

Netradičný pohľad na krásu a rozmanitosť slovenského ľudového kroja jednotlivých krajov, regiónov, či obcí ponúka výstava s názvom „Krojované bábiky“, ktorej vernisáž sa uskutoční 14.7.2017, o 16:30 hod., v Bebekovej bašte fiľakovského hradu.

Precízne vypracované a vyšperkované, vyparádené postavičky, odeté v autentických krojoch, zhotovili manželia Bellovičovci z Lukáčoviec pri Nitre. Rastislav Bellovič sa už od detstva venoval výtvarnej činnosti a pred niekoľkými rokmi sa spoločne s manželkou Annou, ktorá sa krojovaným bábikám venovala už dávnejšie, rozhodli, že sa tejto záľube budú venovať spoločne. Motívom ich rozhodnutia bola návšteva skanzenu v Zuberci, kde sa im dostalo informácie, že je málo podobných ľudovoumeleckých výrobkov. Na výstave sú zastúpené kroje takmer z celého Slovenska, letné i zimné, denné i sviatočné, ba aj svadobné, ktoré sú výnimočne bohato zdobené. Postavičky majú povyšívané rukávce, zástery, majú zimné kožúšky, čepce, mašle i korálky, ktoré sa nosia na pravých krojoch. Organizátorom výstavy je Dom Matice slovenskej v Lučenci, spoluorganizátorom Hradné múzeum vo Fiľakove, a jej kurátorkou Ing. Alena Rezková.

 

Výstava, ktorá bude sprístupnená do 23. 7. 2017, je súčasťou tanečno-divadelného workshopu, konaného na Slovensku po tretíkrát. Jeho vyvrcholením je predstavenie balady Jána Botta: Žltá ľalia, vo folklórnom, ale zároveň aj modernom poňatí. Obecenstvo si môže pozrieť verejnú generálnu skúšku 14. júla 2017 o 22:00 hodine, a premiéru v nasledujúci deň v rovnakom čase na hradnom nádvorí. Organizátorom workshopu je OZ Slnienko v spolupráci s Hradným múzeom, mestom Fiľakovo, Domom Matice slovenskej v Lučenci a Základnou umeleckou školou v Rimavskej Sobote. Divadelnú inscenáciu režíruje herec a režisér Vladimír Sadílek. Záujemcovia všetkých vekových kategórií sú srdečne vítaní!

 

 

krojovane_babiky_1    krojovane_babiky_2    krojovane_babiky_3    krojovane_babiky_4

 

 
 
 
 
Používame cookies, ktoré nám umožňujú poskytovať pre vás lepšie služby.