• An Image Slideshow
  • An Image Slideshow
  • An Image Slideshow
  • An Image Slideshow
 

Hradné múzeum

Mestské múzeum

Info centrum

Mestská knižnica

 

dvojita_prednaska_v_kniznici          

     14. júna 2023 sa v Mestskej knižnici vo Fiľakove uskutoční dvojitá beseda venovaná konfliktu na Ukrajine. Od 17:30 hodiny si účastníci budú môcť vypočuť v slovenskom jazyku osobné zážitky a skúsenosti humanitárneho pracovníka, fotografa a cestovateľa Antona (Tonyho) Friča, zdokumentované fotografiami, čomu bude od 16:00 hodiny predchádzať predstavenie novej knihy Jánosa Zolcera v maďarskom jazyku. Potom, čo pred rokom predstavil János Zolcer vo Fiľakove svoju knihu s názvom „Gorbačovove tajomstvá“, sa môžu miestni čitatelia opäť tešiť na stretnutie s autorom a na jeho novú publikáciu. Novinár, televízny producent a spisovateľ sa narodil v Balogu nad Ipľom, v období bývalého Československa, neskôr emigroval do Nemecka, a v súčasnosti žije v Budapešti. V roku 1989 založil v Nemecku produkčnú spoločnosť Zolcer TV, ktorá nakrúcala reportážne a dokumentárne filmy pre európske, americké a japonské televízne stanice. Ako spisovateľ nám prostredníctvom svojich kníh dovolí nazrieť do sovietskej i medzinárodnej politiky. Témou nového výtlačku, prezentovaného počas nadchádzajúcej besedy, je vojna na Ukrajine. Zaoberá sa pozadím a motívmi rusko-ukrajinského konfliktu, umožní nahliadnuť do zákerného mechanizmu fungovania Kremľa a bývalého Sovietskeho zväzu. Hľadaním paralel sa vracia až do obdobia vlády ruských cárov, a rozoberá súčasné otázky o tom, ako dlho bude ešte trvať vojna, kedy bude možné nastoliť mier, či bude jadrová vojna, prečo navzájom nerokujú znepriatelené strany, alebo či môže mať Moskva nového cára, respektíve vodcu, akým bol Gorbačov? Textový obsah knihy dopĺňa 60 farebných a 500 čiernobielych fotografií. Následne bude možné si publikácie autora na mieste aj zakúpiť.

Čítať ďalej: Dvojitá prednáška o vojne na Ukrajine vo fiľakovskej knižnici

                 Hradné múzeum vo Fiľakove Vás srdečne pozýva na premietanie filmu s názvom Smaltovňa Fiľakovo - Kohútí perkelt a besedu s autormi, ktoré podujatie sa uskutoční 24. mája 2023 o 17:00 hod. v Mestskom kultúrnom stredisku vo Fiľakove. Film bude premietaný v maďarskom jazyku so slovenskými titulkami. Beseda bude prebiehať striedavo v slovenskom a maďarskom jazyku, bez (vzájomného) tlmočenia!premietanie_filmu

muzeumok_es_galeriak_ejszakaja_fuleken        

Noc múzeí a galérií 2023 vo Fiľakove

Dňa 13. mája sa môžu záujemcovia opäť tešiť na nočné prehliadky Fiľakovského hradu a Mestského vlastivedného múzea, ktoré sa uskutočnia v rámci tohtoročnej Noci múzeí a galérií. Večerný program zaháji o 18:00 hodine vernisáž výstavy nazvanej Krajiny svetla v galérii Mestského vlastivedného múzea. Výstava predstaví obrazy prešovského maliara a grafika, Kamila Juraška. Autor sa venuje klasickým výtvarným technikám, ktoré kontinuálne rozvíja o svoju originálnu autorskú techniku. Touto špeciálnou metódou je zmena toho istého obrazu v tme na iný, čím vytvára tzv dvojobrazy. Dopĺňa tým myšlienku jedného obrazu novou ideou tak, že prostredníctvom fosforeskujúcich farieb svietiacich v tme odhaľuje skryté, doteraz neobjavené možnosti výpovede obrazu. Kamil Jurašek od roku 1996 každoročne realizuje autorské i kolektívne výstavy v mnohých, nielen európskych krajinách.

V kazemate dolného hradu sa uskutoční prednáška spojená s projekciou, zameraná na ním aplikovanú výtvarnú techniku.
Na hrade bude program pokračovať otvorením výstavy s názvom “Lássa, kedves öcsém – zo Slováka všecko vystane, ešte aj magyar költő”, ktorá je súčasťou reťazca výstav s názvom Po stopách Petőfiho v Gemeri a Novohrade, usporiadaného pri príležitosti 200. výročia narodenia známeho básnika a bojovníka za slobodu, Sándora Petőfiho. V rámci reťazca otvoria alebo už otvorili výstavu aj v Novohradskom múzeu a galérii v Lučenci, Gemersko-malohontskom múzeu v Rimavskej Sobote, Kaštieľnom múzeu Forgách–Lipthay Maďarského Národného Múzea v Sečanoch (Szécsény) a Palóckom múzeu Maďarského Národného Múzea v Balážskych Ďarmotách (Balassagyarmat).

Čítať ďalej: Noc múzeí a galérií vo Fiľakove 2023

       noc_muzei_a_galerii_vo_filakove

Oznam!

 

Oznamujeme čitateľom, že od dňa 1. mája 2023 sa menia otváracie hodiny knižnice nasledovne:

Pondelok: 08:00 - 16:00 hod.

Utorok : zatvorené

Streda: 08:00 - 16:00 hod.

Štvrtok: zatvorené

Piatok: 10:30 - 16:00 hod.

Sobota: zatvorené

Nedeľa: zatvorené.

 Obedňajšia prestávka je od 12:00 do 12:30 hod. Knižnica je otvorená len v pracovných dňoch.

historicky_roman                                                                                                                                                                                                                                                  

    Hradné múzeum vo Fiľakove pozýva všetkých záujemcov na čitateľskú besedu, ktorá sa uskutoční 21.4.2023, o 16.30 hodine. Tentokrát zavíta do Mestskej knižnice Tomáš Tinker Šoltés, ktorý predstaví svoj historický román s názvom Rytier a básnik. Príbeh sa odohráva v rokoch 1681-1682, sleduje život osôb rôzneho postavenia, v rôznych kútoch monarchie a v konečnom dôsledku sa pozoruje začiatok povstania kežmarského grófa Imricha Thökölyho. Každého srdečne očakávame!

nemzetkozti_magyar_fotoszalon         

     Hradné múzeum vo Fiľakove pripravilo záujemcom novú, v poradí ďalšiu putovnú výstavu Svetového združenia maďarských fotografov, ktorej vernisáž sa uskutoční 24. marca 2023, o 17:00 hodine v galérii Mestského vlastivedného múzea. Výstava pozostáva zo záberov 22. ročníka fotografickej súťaže tohto združenia, ktorej najúspešnejšie práce sú na základe hodnotenia odbornej poroty každoročne zaradené do putovnej výstavy a zverejnené v prezentačnom katalógu. V roku 2022 oslávil spolok 20. výročie svojho založenia. Na začiatku mal 27 členov, dnes sa však môže pýšiť bohatou členskou základňou 182 fotografov. Ani počas posledných rokov sa neodklonil od svojich pôvodných cieľov, keďže aj naďalej zastrešuje maďarských fotografov rôznych žánrov, žijúcich vo svojej materskej krajine a tiež v zahraničí, pričom ide prevažne o amatérskych tvorcov, ktorí sa však venujú svojej práci na vysokej umeleckej úrovni. Do súťaže prebiehajúcej v piatich kategóriách sa tentokrát prihlásilo 147 fotografov zo siedmych krajín, s celkovým počtom 1617 záberov. Organizátori vzhľadom na okrúhle jubileum očakávali od zapojených účastníkov najlepšie snímky posledných dvoch desaťročí. Návštevníci sa môžu pokochať krásnymi fotografiami zhotovenými pri príležitosti 200. výročia narodenia Sándora Petőfiho, taktiež dielami tematického okruhu „Čo znamená byť Maďarom?“, ale aj ďalšími hodnotnými snímkami, ktoré zachytávajú obraz Karpatskej kotliny.
Výstavu, ktorá bude sprístupnená do 24. apríla 2023, otvorí Teodor Nagy, MZSF, podpredseda Svetového združenia maďarských fotografov. Všetci záujemcovia sú srdečne vítaní!

plagat_v_historiiHradné múzeum vo Fiľakove pozýva všetkých záujemcov na vernisáž výstavy s názvom „História na plagáte, plagát v histórii“, ktorá sa uskutoční 14. marca v Bebekovej veži. Expozícia vznikla v spolupráci so SNM – Múzeom Slovenských národných rád, Myjava. Dejiny plagátu siahajú do 19. storočia, do obdobia secesie. Za otca moderného plagátu je považovaný Jules Chéret. Vlády využili plagát a techniku reklamy po prvý raz počas 1. svetovej vojny. Na začiatku 20. storočia psychológovia Walter Dill Scott a Gustave Le Bon verili, že masy sú citlivé na iracionálne pohnútky prostredníctvom podvedomia a na opakované príťažlivé heslá. Uvedomovali si, že davy môžu byť náchylné na zneužitie demagógmi, ale výhody efektívneho šírenia informácií prostredníctvom plagátov obavy rozptýlili.

Návštevníci uvidia plagáty a ilustrácie plagátov, ktoré sa v novodobej histórii používali na reklamné, mienkotvorné, protivojnové, ale aj propagandistické účely. Obrazový materiál bude doplnený sprievodnými textami. O hudobné pozadie vernisáže, začínajúcej o 16:00 hodine, sa tentokrát postarajú žiaci fiľakovskej a lučenskej umeleckej školy, ktorí sú zároveň deťmi zamestnancov HMF.

Od 15. marca očakáva hrad návštevníkov každý deň v týždni, od 10:00 do 18:00 hodiny. Aj na tento rok sú pripravené novinky, zaujímavé výstavy, kultúrno-vzdelávacie podujatia a tvorivé dielne, na ktoré sú všetci záujemcovia vítaní!

  

elmenybeszamolo_konyvtar

                                                                 

    Hradné múzeum vo Fiľakove pozýva všetkých záujemcov na besedu s františkánskym mníchom Vavrincom Vadkertim, ktorá sa uskutoční v maďarskom jazyku 1. februára 2023, o 16:00 hodine v Mestskej knižnici.

vianočny_pozdrav

 
 
 
 
Používame cookies, ktoré nám umožňujú poskytovať pre vás lepšie služby.