• An Image Slideshow
  • An Image Slideshow
  • An Image Slideshow

Po Rimavskej Sobote a Lučenci si budú môcť záujemcovia pozrieť výstavu s názvom “30 rokov ochrany prírody v Cerovej vrchovine” aj vo Fiľakove. Jej zámerom je priblížiť prírodné pomery tejto oblasti, ako aj históriu vzniku a hlavné aktivity jej správcovskej organizácie pri ochrane tohto jedinečného územia. Cerová vrchovina bola vyhlásená ako chránená krajinná oblasť v roku 1989. Rozprestiera sa na celkovej ploche 16 771 ha, pričom v území všeobecne platí druhý stupeň ochrany. Je známa svojím unikátnym vulkanickým reliéfom, prevažnú časť územia však tvoria pieskovce, ktoré vytvárajú svojrázne členitý reliéf s ostro vystupujúcimi vŕškami a malebnými dolinami. Nájdeme tu teplo-suchomilné biotopy, a na ne viazané druhy rastlín a živočíchov, ale v chladnejších polohách sú zastúpené aj niektoré podhorské a horské druhy.
Výstava pozostáva z 3 tematických celkov. Prvá, úvodná časť zaznamenáva pomocou máp, dokumentov, listín a ukážok propagačných materiálov vyhlásenie CHKO Cerová vrchovina a vznik Správy CHKO, kým druhá predstavuje jej prvé aktivity, cezhraničnú spoluprácu a všeobecnú činnosť. Tretia časť oboznamuje záujemcov s prírodnými hodnotami územia, a jej súčasťou budú aj interaktívne prvky pre návštevníkov, predovšetkým pre deti. Výstavu sprevádza bohatý textový a fotografický materiál.

Vernisáž sa uskutoční 27. septembra 2019, o 16:30 hodine v galérii Mestského vlastivedného múzea vo Fiľakove. Výstavu z verejných zdrojov zrealizovala Štátna ochrana prírody SR – Správa CHKO Cerová vrchovina, ktorá je zároveň hlavným partnerom výstavy. Prezentované exponáty pochádzajú tiež zo zbierok Východoslovenského múzea v Košiciach, Gemersko-malohontského múzea v Rimavskej Sobote a zo súkromnej zbierky. Výstava potrvá do 29. 11. 2019.

 
 
 
 
Používame cookies, ktoré nám umožňujú poskytovať pre vás lepšie služby.