• An Image Slideshow
  • An Image Slideshow
  • An Image Slideshow

 

Mestské vlastivedné múzeum vo Fiľakove pracuje v priestoroch miestnej reduty (Vigadó) od roku 1994. Rekonštrukciu budovy zrealizovanú v rokoch 2010-2011 finančne podporila Európska únia cez Regionálny operačný program.

Cirkev vo Fiľakove a v okolíCirkev vo Fiľakove a v okolíCirkev vo Fiľakove a v okolí

Niekdajšia expozícia múzea bola otvorená v rámci miestnych kultúrnych dní, organizovaných v auguste 1994 na hody. Takmer presne dvadsať rokov po vernisáži sa otvorila nová expozícia inštitúcie pod názvom „Od fiľakovskej palmy k svetoznámemu kohútovi“ so značnou finančnou podporou Ministerstva kultúry SR. Na zakúpenie niektorých exponátov, reštaurovanie zbierkových predmetov s mimoriadnou výpovednou hodnotou a na vytvorenie podmienok k ich bezpečnej prezentácii vypracovalo a zrealizovalo Hradné múzeum vo Fiľakove v rokoch 2008 až 2014 osem úspešných projektov.

Fiľakovská šľachtaEtnické skupiny Fiľakova a okoliaNárodopis Fiľakova a okolia

Výstava vznikla výsledkom šesťročnej prípravnej práce, mapuje dejiny mesta od zruinovania hradu v roku 1682, respektíve od znovuosídlenia mestečka po 60-te roky 20. storočia, prezentáciou hnuteľných kultúrnych pamiatok miestnej šľachty a remeselníkov, ako aj  kultúrneho dedičstva katolíckeho obyvateľstva okolia. Popri ľudovom umení maďarskej etnografickej skupiny Palócov, žijúcej aj na území severného Novohradu a juhozápadného Gemera, poukazuje expozícia aj na multietnický charakter mikroregiónu. Samostatnú miestnosť venovali autori výstavy tradíciám miestnej smaltovne, respektíve miestnym priemyselným závodom. Krásne zdobené kusy smaltovaného riadu budú prezentované spolu s produktmi výrobní sporákov, kachieľ, drevovýroby a iných výrobných oddelení továrne, ktoré budú obklopené fotografiami dokumentujúcimi industrializáciu mesta.

Fiľakovská fabrikaFiľakovská fabrikaFiľakovská fabrika

Palma zakomponovaná do názvu expozície sa do symbolov mesta dostala zo stredovekého rodového erbu Bebekovcov začiatkom 18. storočia, a kohút v ochrannej značke smaltovne roznášal dobrú povesť novohradského mestečka po celom svete, mieste závody totiž v druhej polovici 20. storočia exportovali do štyroch svetadielov, v Európe od Grécka po Švédsko, v Ázii od Iránu po Singapur, v Afrike od Maroka po Čad, v Amerike od Kanady po Paraguay. Pri inštalovaní  výstavy doplnilo Hradné múzeum vo Fiľakove svoje zbierky exponátmi Novohradského múzea a galérie z Lučenca, a vzácnymi starými predmetmi vypožičanými z miestneho františkánskeho kláštora. V roku 2017 bola pri príležitosti Noci múzeí a galérií výstava doplnená o historický ciferník vežových hodín fiľakovského rímskokatolíckeho kostola.

 

Od fiľakovskej palmy k svetoznámemu kohútovi

 
 
 
 
Používame cookies, ktoré nám umožňujú poskytovať pre vás lepšie služby.