• An Image Slideshow
  • An Image Slideshow
  • An Image Slideshow
  • An Image Slideshow
 

Hradné múzeum

Mestské múzeum

Info centrum

Mestská knižnica

 

zlaty_sspendlik

 

Jeden z prvých tohtoročných Zlatých špendlíkov putuje do Banskobystrického kraja na Fiľakovský hrad – podľa hodnotenia používateľov Máp Google

Top hradom alebo zámkom Banskobystrického kraja sa podľa používateľských recenzií na Mapách Google stal Fiľakovský hrad. Jedno z prvých tohtoročných ocenení Zlatý špendlík – Po stopách slovenských hradov a zámkov si na hrade osobne prevzala Valéria Budaiová, zastupujúca riaditeľka Hradného múzea vo Fiľakove, pod ktorého správu Fiľakovský hrad patrí. Samotné ocenenie má podobu špendlíka a vychádza zo zobrazenia hľadaného miesta na Mapách Google. Najbližší týždeň predstavíme postupne jednotlivé hrady a zámky v každom kraji, ktoré získavajú toto ocenenie.
„Ďakujeme za ocenenie, veľmi si ho vážime. Samozrejme je pre nás veľkým prekvapením, hlavne preto, že v Banskobystrickom kraji je silná konkurencia. Zároveň nás však utvrdzuje v tom, že napriek nízkemu počtu pracovníkov to, čo robíme, robíme dobre. Snahou nášho mladého kolektívu zamestnancov je sprístupniť pre turistov históriu hradu a mesta nielen formou zaujímavých výstav, ale aj pomocou neustálych inovácií. Chcem sa poďakovať všetkým, ktorí na náš hrad zavítali a svojim kladným hodnotením prispeli k získaniu tejto ceny,“ hovorí Valéria Budaiová, zastupujúca riaditeľka Hradného múzea vo Fiľakove.
Fiľakovský hrad je dominantou mesta Fiľakovo. Prvá písomná zmienka o hrade je už z roku 1242. Za mnohé stáročia bol hrad v rukách rôznych majiteľov, dokonca aj známeho Matúša Čáka Trenčianskeho v 14. storočí. Kvôli tureckému ohrozeniu sa v 16. storočí z hradu stala mohutná renesančná pevnosť, ktorá nakoniec aj do rúk Turkov padla. O Fiľakovský hrad sa bojovalo mnohé stáročia, čo vyústilo koncom 17. storočia do veľkého požiaru a okrem samotného hradu vyhorel aj župný archív.  

Od roku 2008 je správcom tejto národnej kultúrnej pamiatky Hradné múzeum vo Fiľakove, ktoré od uvedeného roku neustále zveľaďuje hrad, či už zriadením stálych expozícií (nových alebo obnovou už existujúcich) alebo rekonštrukciou a úpravou hradných múrov a hradného areálu, vďaka čomu sa strojnásobila návštevnosť hradu.
„Gratulujeme Fiľakovskému hradu za získanie ocenenia Zlatý špendlík. Cenu síce odovzdáva Google, je to však skôr ocenenie zo strany návštevníkov, ktorí hrad navštívili a zanechali na Mapách Google pozitívne hodnotenie,“ vysvetľuje Iva Fialová, hovorkyňa spoločnosti Google pre Českú republiku a Slovensko a dopĺňa: „Mapy Google môžu byť skvelým pomocníkom pri plánovaní výletov a sme radi, že ich ľudia využívajú. Popri užitočných recenziách od samotných návštevníkov tu používatelia nájdu aj kontakty či otváracie hodiny Hradného múzea. Mapy ponúkajú aj ekologické trasy, ktoré vďaka nasadeniu umelej inteligencie umožňujú šetriť palivo alebo elektrinu a znížiť tak uhlíkovú stopu pri cestovaní autom za krásami Slovenska.“
Návštevníci Fiľakovského hradu v recenziách pozitívne hodnotia napríklad zaujímavé expozície predstavujúce históriu hradu, paleontologické nálezy z okolia Fiľakova či krásny výhľad z ochodze na mesto a na okolité hrady, ale aj praktické veci ako ľahkú dostupnosť zrúcaniny z parkoviska, upravenosť hradného areálu či prijateľné vstupné. 
Osem ocenených hradov a zámkov na Slovensku
Ocenenie Zlatý špendlík sa na Slovensku udeľuje prvýkrát a to v kategórii hradov a zámkov. Ocenené kultúrne pamiatky boli vybrané na základe viacerých kritérií, medzi ktoré patrí počet hviezdičiek, celkový počet recenzií, ako aj správne vyplnený a aktualizovaný profil na Mapách a vo Vyhľadávači Google ku koncu mája 2023.
Kompletný zoznam ocenených hradov a zámkov zo všetkých krajov bude známy už v najbližších dňoch.
O spoločnosti Google Inc.Spoločnosť Google sa ako globálny technologický líder snaží neustále vylepšovať spôsob prepájania ľudí s informáciami. Inovácie Googlu v oblasti vyhľadávania a reklamy umožnili spoločnosti získať vedúcu pozíciu na internete a vytvoriť jednu z najznámejších svetových značiek. # # #Google je ochranná známka spoločnosti Google Inc. Všetky ďalšie názvy spoločností a produktov môžu byť ochrannými známkami príslušných spoločností, s ktorými sú asociované.
V prípade záujmu o ďalšie tlačové informácie a materiály, prosím, kontaktujte: 

Grayling SlovakiaDaša PaulíčkováPalisády 36,

811 06 Bratislava

Tel.: +421 2 5920 1405

E-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.  

Foto: Zdroj: Tlačové centrum Google Slovensko

 

 
 
 
 
Používame cookies, ktoré nám umožňujú poskytovať pre vás lepšie služby.