• An Image Slideshow
  • An Image Slideshow
  • An Image Slideshow
  • An Image Slideshow
 

Hradné múzeum

Mestské múzeum

Info centrum

Mestská knižnica

 

muzeumok_es_galeriak_ejszakaja_fuleken

Dňa 13. mája sa môžu záujemcovia opäť tešiť na nočné prehliadky Fiľakovského hradu a Mestského vlastivedného múzea, ktoré sa uskutočnia v rámci tohtoročnej Noci múzeí a galérií. Večerný program zaháji o 18:00 hodine vernisáž výstavy nazvanej Krajiny svetla v galérii Mestského vlastivedného múzea. Výstava predstaví obrazy prešovského maliara a grafika, Kamila Juraška. Autor sa venuje klasickým výtvarným technikám, ktoré kontinuálne rozvíja o svoju originálnu autorskú techniku. Touto špeciálnou metódou je zmena toho istého obrazu v tme na iný, čím vytvára tzv dvojobrazy. Dopĺňa tým myšlienku jedného obrazu novou ideou tak, že prostredníctvom fosforeskujúcich farieb svietiacich v tme odhaľuje skryté, doteraz neobjavené možnosti výpovede obrazu. Kamil Jurašek od roku 1996 každoročne realizuje autorské i kolektívne výstavy v mnohých, nielen európskych krajinách.

V kazemate dolného hradu sa uskutoční prednáška spojená s projekciou, zameraná na ním aplikovanú výtvarnú techniku.
Na hrade bude program pokračovať otvorením výstavy s názvom “Lássa, kedves öcsém – zo Slováka všecko vystane, ešte aj magyar költő”, ktorá je súčasťou reťazca výstav s názvom Po stopách Petőfiho v Gemeri a Novohrade, usporiadaného pri príležitosti 200. výročia narodenia známeho básnika a bojovníka za slobodu, Sándora Petőfiho. V rámci reťazca otvoria alebo už otvorili výstavu aj v Novohradskom múzeu a galérii v Lučenci, Gemersko-malohontskom múzeu v Rimavskej Sobote, Kaštieľnom múzeu Forgách–Lipthay Maďarského Národného Múzea v Sečanoch (Szécsény) a Palóckom múzeu Maďarského Národného Múzea v Balážskych Ďarmotách (Balassagyarmat).

Fiľakovská výstava prezentuje slovenské korene básnika, jeho vzťahy s predstaviteľmi slovenského národného hnutia v 19. storočí, vzťah k slovenskému národu a svojmu pôvodu, slovenské preklady jeho básní, ako i miesto v slovenskej kultúre a v školstve. Oboznámi záujemcov aj s okolnosťami jeho návštevy vo Fiľakove a priblíži dobové prostredie, ktoré tu v tom čase mohol zažiť.
Vernisáže bude doprevádzať kultúrny program pre deti i dospelých. Pre najmenších pripravilo Divadlo Zábavka program s názvom „Smiech je najlepší liek“. Večerný program vyvrcholí koncertom miestnej bluesrockovej kapely POKER, a po zotmení osvetlí stredné nádvorie hradu LED šou žonglérov umeleckej skupiny „Tűzfészek Társulat“. Vstup na podujatie, ktoré bude trvať do 23:00 hodiny, je bezplatný. Organizátori srdečne očakávajú všetkých záujemcov! V prípade nepriaznivého počasia sa uskutočnia iba vernisáže!

 
 
 
 
Používame cookies, ktoré nám umožňujú poskytovať pre vás lepšie služby.