• An Image Slideshow
  • An Image Slideshow
  • An Image Slideshow
  • An Image Slideshow
 

Hradné múzeum

Mestské múzeum

Info centrum

Mestská knižnica

 

kacsics_erb

Etymológia – pomenovanie mesta

Pri pátraní po pomenovaniach mesta Fiľakovo sa v písomných zdrojoch môžeme stretnúť s viacerými legendami. Napríklad Matej Bel uvádza, že pastier Philip (Philippo) mal psa menom „Füles“ (Ucháň), ktorý našiel poklad. Pastier dal z neho postaviť hrad Filek. Existuje aj mienka, podľa ktorej názov Fiľakovo je vraj odvodený z keltského slova Fulaku (skrýša, ochranný hrad), ktoré polatinčili na „Fileciá“ (Filekiá). Kronikár Silhadar Mehmed aga z Fyndykly (r.1682) zas píše, že Fylek mu pripomína arabské slovo „felek“ (nebo), lebo vraj akoby sa bol hrad svojím vrcholom dotýkal až hviezd.

Rytier Fulko

Prvým známym majiteľom pevnosti bol lúpežný rytier Fulko (syn Šimona Kacsicsa, uvádzaný aj ako Fulcus, Fülküs a Folkus), a podľa niektorých hypotéz možno odvodiť názov mesta z jeho mena. Fulko „padol z hriechu do hriechu“, razil falošné mince, dopustil sa urážky veličenstva, zavraždil svojho príbuzného, zmasakroval obyvateľov dediny Hatvan a zruinoval jej kostol. Za všetky tieto zločiny bol podľa zvykového práva odsúdený na „nahý“ súboj s obrneným rytierom, potom bol však omilostený a napokon uväznený. Z väzenia sa mu podarilo ujsť, pri čom zavraždil dvoch strážcov. Dlho sa skrýval a neskôr spáchal samovraždu.

Legendy o Fulkovi

Podľa legendy Fulka raz počas poľovačky vážne zranila divá zver. Rytier z posledných síl vytiahol dýku a vrazil ju diviakovi do srdca. Keď ho služobníctvo našlo, obe telá ležali vedľa seba na zemi. Fulkovo bezvládne telo odvliekli do neďalekej chatrče, ktorá patrila istému poddanému menom Samson. O rytiera sa starala jeho dcéra Alžbeta. Keď sa Fulko prebral, uvidel Samsonovu dcéru, do ktorej sa ihneď zamiloval, a odviezol ju na hrad. Kúpil jej všetko, po čom len zatúžila, avšak kráľovská pokladnica sa čoskoro vyprázdnila. Aby však rytier splnil svojej milovanej každé prianie, začal rabovať a páchať zločiny. Potom, ako bol za svoje skutky odsúdený, utiekol z hradu, a Alžbeta sa na príkaz Belu IV. musela utiahnuť do kláštora. Aby však tomu predišla, vyhodila všetky svoje šperky oknom a spáchala samovraždu. 

O zlodušnosti Fulka sa zachovala aj ďalšia legenda, podľa ktorej lákal okoloidúcich ľudí na hrad zvučaním zvona. Neskôr ich vyraboval a dal zabiť. Keďže na hrade už nebolo dosť miesta, kam by mŕtvoly schoval, dal z nich uvariť guľáš, ktorý servíroval novým prišelcom.

Zdroj:

-          Jozef Drenko: Kapitoly z dejín Fiľakova 1. – Fiľakovský hrad, Regionálne kultúrne stredisko Lučenec, 1992

-          Stáročia Fiľakovského hradu, Hradné múzeum vo Fiľakove, 2014

-          Magyar Zoltán – Varga Norbert: Amikor még szűk vót a világ..., Lilium Aurum, 2007

-          karosszektabornok.blog.hu

 

 
 
 
 
Používame cookies, ktoré nám umožňujú poskytovať pre vás lepšie služby.