• An Image Slideshow
  • An Image Slideshow
  • An Image Slideshow
  • An Image Slideshow
 

Hradné múzeum

Mestské múzeum

Info centrum

Mestská knižnica

 

Toto výročie si pripomenieme už 7. augusta. 150. „narodeniny“ železničnej trate medzi Zvolenom a Fiľakovom oslávia vlakoví fanúšikovia spanilou jazdou „Šľachtičnej“ a „Pomaranča“. Pre návštevníkov bude pripravený zaujímavý program ako vo Zvolene, tak aj v cieľovej stanici, vo Fiľakove.

Plán vybudovať železničnú trať medzi Zvolenom a Fiľakovom sledoval niekoľko cieľov. V prvom rade umožniť prepravu uhlia zo šalgótarjánskeho revíru a zásobovať tak uhorské priemyselné podniky a zároveň sprístupniť stredoslovenskú banícku oblasť s možným napojením na Košicko – bohumínsku železnicu. 4. mája 1871 bol spustený úsek Šalgótarján – Fiľakovo – Lučenec. O pár týždňov neskôr, 18. júna 1871 bol spustený úsek Lučenec – Zvolen. 

Pri príležitosti tohto jubilea vypravia Železnice Slovenskej republiky, Železničné múzeum Slovenskej republiky spolu s partnermi -  Klub historickej techniky pri rušňovom depe Zvolen, Spolok Výhrevne Vrútky, Železničná spoločnosťou Cargo Slovakia, Banskobystrický samosprávny kraj a Krajská organizácia cestovného ruchu Banskobystrický kraj Turizmus - špeciálne historické vlaky.

Petra Šuhajdová z krajskej organizácie cestovného ruchu Banskobystrický kraj Turizmus uviedla: „ ceníme si, že sú tu ľudia, ktorí sa snažia uchovávať vlakovú históriu. V Banskobystrickom kraji spolupracujeme s viacerými „vlakovými“ združeniami, spoločne spolu tvoríme jeden z najobľúbenejších turistických produktov kraja – historické zážitkové vlaky. Preto je pre nás prirodzené byť partnerom aj pri tomto podujatí.“

V deň oslavy 150. výročia trate medzi Zvolenom a Fiľakovom ako prvá vyrazí na trať 70 ročná Šľachtičná. Pod týmto poetickým názvom sa skrýva parný rušeň 475.196 s rokom výroby 1951. Vyrazí zo Zvolena, osobnej stanice, o 7:42 hod. Do Fiľakova dorazí o 9:50 hod. Späť do Zvolena sa vracia o 11: 18 hod. a do Zvolena dorazí/prichádza o 13:36 hod.

Hodinová prestávka vo Fiľakove dá priestor pasažierom spoznať toto krásne miesto na juhu regiónu Novohrad.

„Pripravili sme si komentovanú prehliadku hradu, ktorý je dominantou mesta Fiľakovo. Pre všetkých cestujúcich bude po predložení cestovného lístku z mimoriadneho vlaku vstupné na hrad bezplatné,“ priblížil Tomáš Krahulec z oblastnej organizácie cestovného ruchu Turistický Novohrad a Podpoľanie. Sprievodcovia na Fiľakovskom hrade poodhalia tajomstvá fascinujúcich dejín, dobové zbrane, a turisti tak budú mať príležitosť nahliadnuť do čias, kedy na hrade vládli Turci. Po prehliadke hradného múzea si návštevníci môžu vychutnať výhľad zo samého vrchu Bebekovej bašty a prechádzku po historických ruinách. „Stredoveký hrad, ktorý je postavený na vulkanickom brale v centre mesta, bol jedným z kľúčových pevností protitureckej línie pohraničných hradov. V 16. storočí ho ovládli Turci, čím sa na takmer štyri desaťročia stal centrom nového sandžaku (administratívneho celku) Osmanskej ríše. V 17. storočí bol hrad aj s mestom najvýznamnejší v Novohrade, spomína sa ako perla Horného Uhorska. Jeho osud spečatil rok 1682, kedy ho turecko-kurucké vojská na príkaz tureckého sultána zruinovali a celé mesto bolo zrovnané so zemou,” uviedla zastupujúca riaditeľka Hradného múzea vo Fiľakove Valéria Budaiová.

Pasažieri, ale aj náhodní okoloidúci si môžu Fiľakovo užiť aj cez zmyslové bunky vďaka regionálnym produktom z Novohradu, a to počas celého dňa.  Miestni producenti z regiónu Novohrad odprezentujú svoje výrobky na Podhradskej ulici. Návštevníci tak budú môcť ochutnať vynikajúce ríbezľové víno, obdivovať dekoratívne medovníčky, kúpiť si voňavé mydlá z kozieho mlieka, či nechať sa uniesť krásou novohradskej výšivky z Ábelovej.

Ako druhý na koľajnice 150 ročnej trate vyrazí motorový rušeň T 678.0012 vyrobený v roku 1963, prezývaný tiež „Pomaranč“ alebo „Cénula“. Pomaranč vyštartuje zo zvolenskej osobnej stanice o 14:06 hod., do Fiľakova dorazí o 16:00 hod. , o 16:35 už vyráža späť do Zvolena, kam dorazí o 18:28 hod. Pre priaznivcov vlakovej histórie bude vo Fiľakove po tejto jazde pripravená krátka prednáška o 150 ročnej histórii trate Zvolen – Fiľakovo,“ uviedol riaditeľ Železničného múzea SR Michal Tunega.

Okrem zážitku z jazdy historickým vlakom, vláčikových fanúšikov poteší aj výstava historických železničných vozidiel v rušňovom depe Zvolen v čase od 9:00 do 19:00 hod.

Lístky budú v predaji priamo na mieste.  Ceny lístkov sa pohybujú od 10 eur spiatočný lístok pre dospelého, cez 6 eur jednosmerný lístok až po 3 eur detský jednosmerný. Ceny lístkov ako aj organizačné pokyny sú k dispozícii na webe organizátora: https://www.zeleznicnemuzeum.sk/stranka/150-rokov-trate-zvolen-filakovo/.

 
 
 
 
Používame cookies, ktoré nám umožňujú poskytovať pre vás lepšie služby.