• An Image Slideshow
  • An Image Slideshow
  • An Image Slideshow
  • An Image Slideshow
 

Hradné múzeum

Mestské múzeum

Info centrum

Mestská knižnica

 

Kvôli uzavretiu štátnych hraníc zo strany Maďarska sa Fiľakovské hradné hry, plánované na 27. september, zrušia. XIV. Medzinárodná súťaž v historickej lukostreľbe o titul „Lukostrelec Novohradu“ a hodnosť „Obranca Fiľakovského hradu“ sa napriek tomu uskutoční podľa plánov v réžii Občianskeho združenia Fiľakovskí vlci. 

Milovníci historických zbraní sa môžu prihlásiť do lukostreleckej súťaže na stránke http://www.sla3d.sk.

 

Mimoriadna situácia spojená s koronavírusom poznačila aj Hradné múzeum vo Fiľakove. Čo sa týka veľkých tradičných podujatí, májová Noc múzeí a galérií sa musela zrušiť, avšak hradné hry sa uskutočnia v náhradnom termíne. Dvojdňové podujatie sa začne v tomto roku trochu nezvyčajne, keďže XIV. Medzinárodná súťaž v historickej lukostreľbe v réžii spoluorganizátora podujatia – OZ Fiľakovskí vlci sa presunula na prvý deň, 26. septembra (sobotu). Samotné hradné hry sa uskutočnia 27. septembra (v nedeľu) v poobedňajších a večerných hodinách. Toto bohato navštevované a obľúbené podujatie je každý rok tematicky odlišne zamerané, aby zaujalo vždy niečím novým. V predošlých rokoch sa reprodukovalo napr. dobytie hradu, turecké obdobie vo Fiľakove či život na hrade v čase mieru s množstvom remeselníkov a bohatým programom. Tentokrát poskytnú hradné hry prierez dejinami Fiľakova a okolia. Počas archeologických výskumov, vykonaných na hradnom kopci a v okolí mesta, sa zistilo, že táto lokalita bola obývaná už od praveku.

Cieľom organizátorov je predstaviť návštevníkom dávno zašlé časy, aby získali prehľad aj o staršej histórii mesta, avšak vzhľadom na rozsiahlosť obdobia bude daná tematika rozdelená na dve etapy. V tej tohtoročnej bude predstavené obdobie od eneolitu po vrcholný stredovek, a ďalšia etapa, ktorá nás oboznámi s históriou počnúc od neskorého stredoveku po druhú svetovú vojnu, bude prezentovaná počas nasledujúceho ročníka hradných hier, v roku 2021.

Podujatie začne detským programom (divadelné predstavenie s prehľadom dejín od Samovej ríše po korunováciu Štefana I.; rytiersky turnaj na chodúľoch; rôzne interaktívne hry). Medzi účinkujúcimi nájdeme keltských muzikantov, barbarské národy, rímskych vojakov, ale aj Slovanov, Avarov a starých Maďarov. Novinkou tohto ročníka bude aj tzv. remeselnícky dom s výstavou prezentujúcou historické remeslá rôznych období. V priebehu celého dňa čakajú záujemcov tvorivé dielne. Každodenné činnosti, remeslá a umenie našich predkov si návštevníci môžu sami vyskúšať a spoznať v rámci workshopov. Podujatie má zároveň edukačný charakter, keďže jeho organizátori sa snažia priniesť vždy nové poznatky o histórii Fiľakova a okolia. Program na hradnom nádvorí bude počas celého trvania sprevádzať dobová hudba.

Podujatie sa realizuje s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín. Srdečne očakávame všetkých záujemcov!

 
 
 
 
Používame cookies, ktoré nám umožňujú poskytovať pre vás lepšie služby.