Etimológia – a város megnevezése
Fülek város megnevezései után kutatva többféle névváltozattal is találkozhatunk az egyes forrásokban. Többek között Bél Mátyás tesz említést arról, hogy élt itt egy Fülöp nevű pásztor, akinek Füles nevű kutyája egy alkalommal kincset talált. Ebből építtette fel Filek várát a pásztor. Egyéb feltételezések szerint a Fülek megnevezés a kelta Fulaku (rejtekhely) szóból alakult ki, melyet „Filecia“-ra latinosítottak. A Findikli városból származó Silhadar Mehmed krónikás (1682) azt írja, hogy Fylek az arab „felek“ (égbolt) szóra emlékezteti, merthogy a vár csúcsa szinte a csillagokat érintette.
Fulkó lovag
Az erődítmény első ismert tulajdonosa Fulkó rablólovag volt (Kacsics Simon fia, akinek nevével Fülküs, Fulcus és Folkus alakban is találkozhatunk), egyes feltételezések szerint a város megnevezése is az ő nevére vezethető vissza. Fulkó „bűnből bűnbe esett“, megölte egyik rokonát, felségsértést követett el, legyilkolta az esztergomi érsek Hatvan nevű falujának lakosságát és lerombolta templomát. A király többször megfenyítette, majd a kor szokásjogának megfelelően egy felvértezett lovaggal „mezítelenül“ vívandó párviadalra ítélte, viszont később kegyelemben részesítette és végül börtönbe vettette. Onnan két őr meggyilkolása árán sikerült megszöknie. Hosszú bujdoklás után önkezével vetett véget életének.
Legendák Fulkóról
A monda szerint Fulkót egy vadászat alkalmával súlyosan megsebesítette egy vadállat. A lovag végső erőfeszítésével előkapta tőrét és a vadkan szívébe döfte. Amikor a szolgák rátaláltak, a két test egymás mellett hevert a földön. A kísérők Fulkó erőtlen testét egy közeli kunyhóba cipelték, amely egy Sámson nevű jobbágyé volt. Lánya, Erzsébet vette ápolásba a lovagot. Amikor az magához tért és meglátta Sámson lányát, rögtön szerelmes lett. Magával vitte Erzsébetet a várba. Mindent megadott neki, amire vágyott, csakhogy a királyi kincstár hamarosan kiürült. A lovag azonban kedvese minden kérését teljesíteni akarta, ezért rabláshoz folyamodott, bűntettek sorát követte el. Miután tetteiért elítélték, elmenekült a várból, Erzsébetnek pedig IV. Béla parancsára kolostorba kellett vonulnia. A lány mindezt megelőzvén, kidobálta ékszereit az ablakon, majd öngyilkos lett.
Egy másik legenda szerint Fulkó harangszóval csábította be a várba a környéken elhaladókat, kifosztotta őket, majd megölette. Mivel a várban már nem volt elég hely a holttestek elrejtésére, az emberek húsából gulyást főzetett, melyet az új jövevényekkel etetett meg.
Forrás:
- Drenko Jozef: Kapitoly z dejín Fiľakova 1. – Fiľakovský hrad, Regionálne kultúrne stredisko Lučenec, 1992
- A füleki vár évszázadai, Füleki Vármúzeum, 2014
- Magyar Zoltán – Varga Norbert: Amikor még szűk vót a világ..., Lilium Aurum, 2007
- karosszektabornok.blog.hu