• An Image Slideshow
  • An Image Slideshow
  • An Image Slideshow
  • An Image Slideshow
 

Vármúzeum

Városi Múzeum

Info központ

Városi Könyvtár

 

    umelecke_remeslo

 VÁLTOZÁS!!! A kiállítás 2022. november 15-ig tekinthető meg.

A vándorkiállítás, amely a Hodrushámori Iparművészeti Magán Szakközépiskola diákjainak köszönhető, a bronzkortól az újkorig terjedő időszakot mutatja be a látogatóknak. A szinte feledésbe merült eredeti technikákkal készült, régészeti leletekről mintázott replikák között találunk vértezeteket, fegyvereket, ékszereket és más kiegészítőket, valamint használati tárgyakat. A tárlatot a múzeum gyűjteményi és kiállítási tárgyai egészítik ki.  A rendezvény kísérőprogramjaként sor kerül az iskola tanszakjainak bemutatójára is. A kiállítás először 2016-ban debütált Pozsonyban. Azóta majdnem egész Szlovákiát beutazta, s az utóbbi években Losoncon, Újbányán, Komáromban, Rimaszombatban, Léván, Poprádon és Breznóbányán láthatták az érdeklődők.

muzeumok_es_galeriak_ejszakaja_fuleken

Két év szünet után a Füleki Vármúzeum újra bekapcsolódik a Múzeumok és Galériák Éjszakája elnevezésű hagyományos össz-szlovákiai rendezvénybe, mely 2022. május 14-én kerül megrendezésre. A műsor a Városi Honismereti Múzeumban indul, ahol a múzeum régésze 18:00-tól szlovák nyelven, 18:30-tól pedig magyar nyelven ismerteti az érdeklődőkkel „Az elmúlt évek legértékesebb régészeti leletei Fülekről“ c. kiállítás részleteit. A látogatók többek között megtekinthetik az utóbbi évek legfigyelemreméltóbb régészeti leleteit, mint például ezüst- és rézérméket, ólomzárakat, különféle ékszereket, ruhatartozékokat, illetve más, fémből és csontból készült díszeket, valamint betekintést nyernek a várban és a váralján az elmúlt években végbement régészeti ásatások részleteibe. Megtekinthető lesz természetesen a múzeum állandó tárlata és sor kerül az egykori füleki Üzemi Klub mellett dolgozó filmes szakkör által készített közkedvelt archív filmek, valamint a füleki gyárak múltját bemutató digitalizált fényképekből összeállított válogatás vetítésére.

Bővebben: Múzeumok és Galériák Éjszakája Füleken 2022

Két rendkívüli év után a füleki vár ismét márciusban nyitja meg kapuit, ahogy azt már több esztendeje megszokhattuk. Az állami műemléket kezelő szervezet folyamatosan törekszik történelmünk egyes mozaikdarabkáinak érdekes, de ugyanakkor tanulságos bemutatására. A turistaidény ez alkalommal „A könyvnyomtatás fejlődése a középkortól napjainkig” című kiállítással veszi kezdetét, melynek ünnepélyes megnyitójára 2022. március 14-én, 16:30 órakor kerül sor a vár Bebek-tornyának ötödik szintjén. A Defensores történelmi csoport által összeállított tárlat a könyvnyomtatás történetét mutatja be a 15. századtól egészen a 20. századig.

Bővebben: A turistaidény a füleki várban a könyvnyomtatás fejlődését bemutató kiállítással veszi kezdetét

Fotonatura 2021

 A füleki várban kap helyet a NATURA 2021 amatőr fotópályázat fényképeit bemutató időszaki kiállítás 

     Az idei tavasz utolsó havában, amikor még mindig érvényben voltak a szigorú járványügyi korlátozások, a Füleki Vármúzeum a Geopark Novohrad-Nógrád JSZT-vel együttműködve amatőr fotópályázatot hirdetett. A FOTONATURA 2021 c. versenykiírásra, amely májustól júniusig zajlott, a Fülek környéki túraútvonalakon készített természetfotókkal lehetett nevezni. A pályázat kihirdetését a térség turisztikai lehetőségei iránt mutatott érdeklődés ihlette, melyek részletes és tartalmas cikkek formájában kerültek bemutatásra a Füleki Hírlap önkormányzati havilap téli és tavaszi számaiban. A rovat célja az volt, hogy felhívja a figyelmet tájaink számtalan természeti, földtani és kultúrtörténeti nevezetességeire, amelyek az első határon átnyúló, Novohrad-Nógrád UNESCO Globális Geopark részét képezik, valamint hogy természetjárásra és az említett értékek védelmére ösztönözze a nyilvánosságot. 

Bővebben: A FOTONATURA 2021 kiállítás megnyitója és díjkiosztója

A magyarországi határzár miatt a szeptember 27-re tervezett Füleki Várjátékok elmarad, mivel a fellépők fele és a nézőközönség jelentős része is Magyarországról érkezne. A XIV. Nemzetközi Történelmi Íjászverseny  a „Nógrád Íjásza“ címért és a „Füleki Vár Védője“ rangért a Füleki Farkasok szervezésében ennek ellenére megrendezésre kerül a korábbi tervek szerint. A történelmi fegyverek kedvelői a http://www.sla3d.sk weboldalon jelentkezhetnek az íjászversenyre. 

 

Bővebben: A Füleki Várjátékok idén nem valósul meg, az íjászverseny igen

A Füleki Vármúzeum immár 12. alkalommal csatlakozik a Múzeumok és Galériák Éjszakája nevezetű összeurópai kezdeményezéshez. Az érdeklődőket idén is gazdag program várja, amely 2019. május 18-án valósul meg. Az esemény hagyományaihoz hűen a Városi Honismeret Múzeumban veszi kezdetét, ahol 18:00 órakor nyílik „A múzeum régi-új kincsei” c. kiállítás, amely az intézmény új gyűjteményi tárgyait mutatja be. Az utóbbi hat év szerzeményei között több ritka, a város múltjával összefüggő történelmi, néprajzi és régészeti jellegű tárgy szerepel, melyek közt mindenki talál kedvére valót. A múzeum meglepetéssel is készül, amit a megnyitó után mutat be. Az udvaron 19:00, 20:30 és 22:00 órai kezdettel a „´44 karácsonya, avagy minden december új májust ígér” c. film és archív felvételek vetítése indul.
A vár Bebek–tornyában 19:00 órakor nyílik a „Vámügy története ” című kiállítás, amely több szlovákiai és magyarországi intézmény szervezésében valósul meg. A nem mindennapi tárlat a vámügy történetét mutatja be a kezdetektől a 21. századig. Az ország területén folytatott vám- és adószedés folyamatát ismertető kiállításon vámtisztviselők korabeli egyenruhái és munkaeszközei találhatók, de jelenkori lefoglalt tárgyak – csempészáruk és törvénytelenül behozott termékek is láthatók lesznek. Ezen kívül, a látogatók megtekinthetik a múzeum állandó kiállításába került ajnácskői zafírokat is. Dr. Ozdín Daniel zafírokról szóló előadására 19:45 órakor kerül sor az alsó vár kazamatájában, melyet a felfedezésükről készített riport követ. Az est folyamán látogatható lesz a várhegy alatti légvédelmi óvóhely is. A színes program keretén belül a Pénzügyi Igazgatóság Díszőrsége és a Železiarne Podbrezová fúvószenekar mutatkoznak be, a várudvarban keresőkutya-bemutató zajlik majd, a rendezvényt pedig a Traditional Dixie Stompers együttes koncertje zárja. A szervezők Mindenkit szeretettel várnak!

A Magyar Fotóművészek Világszövetsége az anyaország határain kívül élő, különböző műfajú fotósokat köti egybe. Tagjai főként amatőr alkotók, akik kedvtelésből és az alkotás iránti szeretetből fényképeznek, viszont munkájuk szakmai színvonalát maguk a képek bizonyítják. A felvételek e népszerű műfaj művészi jellegét emelik ki. A szövetség már hagyományosan rendez fotóversenyt, melynek legsikeresebb művei a szakmai zsűri értékelése alapján vándorkiállításon kerülnek bemutatásra, valamint a társulás által kiadott katalógusban jelennek meg. A négy kategóriában meghirdetett verseny utolsó évadjába összesen 1208 fotóval neveztek be, amelyek közül több mint negyven kép alkotja az idei tárlatot. A legjobb alkotások válogatását „XVIII. Nemzetközti Magyar Fotószalon Kiállítása” címmel már több dél-szlovákiai és magyarországi galériában láthatták az érdeklődők. A kiállítás a hagyományos életmód pillanatképeit tárja elénk és hangsúlyozza a szülőföld iránti mélyen gyökerező kapcsolódást.
A megnyitóra 2019. április 18-án, 16:30 órakor kerül sor a füleki vár Bebek-tornyában. A tárlatot Dr. Patrus Sándor, a Magyar Fotóművészek Világszövetségének elnöke és Nagy Tivadar, a szövetség alelnöke nyitja meg. A válogatás 2019. május 12-ig tekinthető meg.

2018. június 1–3-án valósult meg a rangos és egyre közismertebb Medvesi Fotós Maraton c. rendezvény 4. évada a határon átnyúló Novohrad-Nógrád UNESCO Globális Geopark területén, amelybe több mint 350 résztvevő kapcsolódott be Magyarországról, Szlovákiából és más távolabbi országokból. A fotósok több ezer képet készítettek, amelyek a médián, a szociális hálózaton és magánoldalakon keresztül mutatják be a térség egyediségét. A rendezvényt a geopark hazai és határon túli irányítószervezetei szervezték, valamint a helyi önkormányzatok és környezetvédelmi intézmények támogatták. Az esemény velős részét képezte a fotóverseny, amely a táj, az emberek és az élővilág kategóriákban zajlott. A felvételeket szakmai zsűri értékelte, és a legjobbnak ítélt felvételekért járó díjak mellett pályázni lehetett a közönségdíjra (a Facebook-on legtöbb szavazatot kapott felvételért), az ifjúsági (18 év alatt) díjra, valamint a fődíjra, mely azt a résztvevőt illette, akinek a három legjobb felvétele a zsűri pontozása szerint a legmagasabb pontszámot érte el.
A legjobb felvételekből készült vándorkiállítás megnyitójára 2019. március 15-én, 16.30 órakor kerül sor a füleki várban, a Bebek-torony 5. emeletén. Az érdeklődők mintegy harminc képet láthatnak amatőr és professzionális fényképészektől egyaránt. Ezen a napon kerül sor a városban az 1848-as forradalom megemlékező ünnepségére is, a Csemadok Füleki Alapszervezete rendezésében. A műsor 15.00 órakor veszi kezdetét a Hősök terén, majd a várudvarban végződik.

 

Bővebben: A Medvesi Fotós Maraton vándorkiállításának megnyitója

A Füleki Vármúzeum szezonzáró kiállítása ezúttal az egykori Felső-Magyarország területén működő üveghuták termékeit mutatja be a 18. század végétől egészen a 20. század elejéig, különös tekintettel a nógrádi üvegműhelyekre. A tárlat Ladóczki Vilmos magyarországi magángyűjtő egyedi válogatását tárja a látogatók elé, aki Heves, Borsod és Zemplén hutáinak termékei mellett a mai országhatáron túli, északibb vármegyék – Gömör, Nógrád, Zólyom, Nyitra és Trencsén – egykori hutáiból származó, tárgyi emlékanyag gyűjtésére vállalkozott. Ezúton is köszönet illeti a családokat és adományozókat, akik a nagynyilvánosság részére bocsátották az elmúlt korok ezen szemléletes emlékeit. Magyarország 18-19. századi üveghutái, majd üveggyárai öblösüveg-termelésének döntő része – a festett, gravírozott, vésett díszítményekkel ellátott, pompás úri üvegek mellett – parasztüveg volt. A több mint ezer darabos Ladóczki-féle gyűjtemény nagy részét az egyszerű parasztemberek által használt tároló- és ivóedények alkotják. Bár kisebbik hányadát képezik az ún. vegyes használatú és különleges rendeltetésű üvegek, köztük igen szép, ritkaságszámba menő darabok is találhatók. Az üvegtárgyak többnyire optikai díszítésűek, tehát a készítők az üvegfelületen a fény és árnyékhatás fokozására törekedtek. A gyűjtemény egyes darabjai, melyek egyszerűségükben szinte önálló művészi alkotások, azt bizonyítják, hogy a magyar üvegművesség az európaitól független, egyéni formavilágot teremtett az említett korszakban. A kiállítás kiegészítő részét képezik a Mgr. Kautman Ján üveggyűjtő kollekciójából származó üvegek fotói. 

Bővebben: A „Tűzben született szépség” c. kiállítás megnyitója és vezetéssel egybekötött földalatti séta a...

 
 
 
 
Ez a weboldal a felhasználói élmény fokozása érdekében sütiket (cookie) használ.