• An Image Slideshow
  • An Image Slideshow
  • An Image Slideshow
  • An Image Slideshow
 

Hradné múzeum

Mestské múzeum

Info centrum

Mestská knižnica

 

Hlavným organizátorom XXII. ročníka hradných hier je Hradné múzeum vo Fiľakove. Termín realizácie tohtoročného podujatia je 3. september 2022. Podujatie je každý rok tematické, aby vždy zaujalo niečím novým. V posledných rokoch sa spracovalo napr.: dobytie fiľakovského hradu; turecké obdobie vo Fiľakove; obdobie mieru na hrade a v podhradí. Súčasnou témou tradičného podujatia je „Prierez dejinami Fiľakova a okolia“. Nakoľko je téma príliš rozsiahla, rozdelila sa na dve etapy. Prvá etapa od obdobia eneolitu až po vrcholný stredovek bola predstavená počas minuloročných hradných hier v roku 2021. Druhá etapa je témou aktuálneho XXII. ročníka hradných hier, v rámci ktorej budú predstavené mladšie historické obdobia od neskorého stredoveku po druhú svetovú vojnu. Logo BBSKV rámci tohtoročných hradných hier sa, vzhľadom na súčasnú vojenskú situáciu na Ukrajine, nebude prezentovať  vojenská história hradu pomocou bojových ukážok. Historické skupiny budú na podujatí prezentovať odev, výzbroj, hudobnú a tanečnú kultúru, ako aj každodenný život daného obdobia. Sobotňajšie podujatie začína v popoludňajších hodinách programom pre najmenších, kde sa o zábavu postarajú historickí zabávači – šašovia a žongléri, ako aj chodúľové divadlo. Historické skupiny priblížia účastníkom každodenný život v stredoveku, obdobie osmanskej nadvlády a zriadenia Fiľakovského sandžaku, ako aj  epochu baroka ukážkami tancov a dobového odevu.

Prítomní môžu spoznať aj výzbroje, rôzne uniformy a výcvik koní elitných uhorských jazdcov – husárov. Návštevníkom bude predstavená aj éra prvej polovice minulého storočia poznačená udalosťami prvej a druhej svetovej vojny, a to ukážkami uniforiem a výzbroje. Vystúpenia miestnych folklórnych súborov a intermezzá ľudovej hudby spestria obdobia 18. až 20. storočia. V rámci ukážok remeselníckych techník používaných v daných historických obdobiach a tvorivých dielní sa záujemcovia môžu oboznámiť s výrobou stredovekej a novovekej keramiky, kníhtlačou, výrobou osmanských miniatúr a výrobou kahancov s orientálnym motívom. Pre účastníkov podujatia bude, okrem stálych expozícií a dočasnej výstavy v Bebekovej veži, umožnený vstup aj do remeselníckeho domčeka, kde je výstava prezentujúca remeselníctvo vo Fiľakove v stredoveku a v ranom novoveku a tiež do podzemnej chodby pod hradom, ktorá slúžila ako protiletecký úkryt počas 2. svetovej vojny. V súčasnosti sa tu nachádza expozícia venovaná tejto tematike a na konci tunela je pietne miesto venované miestnym obetiam holokaustu. Pomocou hradných hier organizátori každoročne prinášajú nové poznatky o histórii Fiľakova a širšieho okolia a rozširujú tým vedomosti návštevníkov.

Podujatie sa realizuje s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín 2022 (5000,- eur) a Banskobystrického samosprávneho kraja (2500,- eur).

 

 
 
 
 
Používame cookies, ktoré nám umožňujú poskytovať pre vás lepšie služby.