• An Image Slideshow
  • An Image Slideshow
  • An Image Slideshow
  • An Image Slideshow
 

Hradné múzeum

Mestské múzeum

Info centrum

Mestská knižnica

 

V rámci tohtoročných Palóckych dní a Dní mesta Fiľakovo, ktoré sa v meste usporadúvajú už tri desaťročia, sa v galérii Mestského vlastivedného múzea otvorí individuálna výstava akademickej maliarky, grafičky, knižnej ilustrátorky a učiteľky Mgr. art. Jany Bialovej. Predstavuje výber z jej výtvarnej tvorby, ktorý vznikol z príležitosti jej okrúhleho životného jubilea. Prezentované diela priblížia autorkine hlboké vnímanie sveta, zobrazené na pomedzí zvláštnosti snov a reality sveta.

Výtvarníčka pôvodom z Martina vyštudovala Strednú školu umeleckého priemyslu v Kremnici, odbor reštaurovanie. Po jej ukončení absolvovala odbor grafiky na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave, ateliér voľnej grafiky a knižnej ilustrácie u známeho ilustrátora, profesora Dušana Kállaya. Po niekoľkoročnom pôsobení na Základnej umeleckej škole v Lučenci pracuje od roku 2001 na ZUŠ – MAI vo Fiľakove.
Pri svojej práci používa predovšetkým maliarske a grafické techniky, akými sú maľba akrylom a technika linorytu, ale pracuje aj s textilom, či sa už jedná o odev alebo o textilný šperk. O umelkyni a jej výtvarnej tvorbe sa kurátorka výstavy, kunsthistorička Katarína Damjanovová vyjadrila nasledovne: „Vkladá do svojich obrazov veľa fantázie a citu. Obraz za obrazom sa odvíja niť autorkiných myšlienok, zážitkov, príbehov jej každodenného života, tajných želaní a túžob. Vytvorila si vlastnú, osobitú výtvarnú reč, plnú symboliky. Maliarsky rukopis je žensky jemný, prepracovaný do najmenších detailov. Význam väčšiny použitých symbolov je všeobecne známy alebo ľahko čitateľný. Zmysel iných zostane utajený dovtedy, kým sa nenecháme viesť jej fantáziou, poetickými príbehmi, štylizovanými rozprávkami pre dospelých“. V rámci svojej umeleckej činnosti ilustrovala niekoľko básnických a prozaických diel, napríklad od spisovateľky Kataríny Mikolášovej, a tiež knihy pre deti. Okrem toho spolupracuje s miestnou divadelnou skupinou Apropó, pre ktorú vytvára divadelné kulisy, a ako lektorka sa pravidelne zúčastňuje medzinárodných táborov. Jana Bialová získala počas svojej umeleckej kariéry niekoľko ocenení, zúčastnila sa mnohých individuálnych aj kolektívnych výstav – prevažne na Slovensku a v okolitých krajinách, ale jej obrazy putovali aj do štátov ako Anglicko, Belgicko, Holandsko, Island, Tunisko, Litva, Japonsko či Dánsko, kde sú súčasťou súkromných zbierok.
Výstava sa otvorí 12. augusta 2021 o 16:30 hodine, a bude sprístupnená do 21. septembra. Všetci záujemcovia sú srdečne vítaní!

 
 
 
 
Používame cookies, ktoré nám umožňujú poskytovať pre vás lepšie služby.