• An Image Slideshow
  • An Image Slideshow
  • An Image Slideshow
  • An Image Slideshow
 

Hradné múzeum

Mestské múzeum

Info centrum

Mestská knižnica

 

Hradné múzeum vo Fiľakove otvára dňa 10. marca 2012 (v sobotu) o 15,00 v Bebekovej bašte dve úvodné výstavy novej turistickej sezóny na hrade.

Etnografická výstava pod návzom „Vnímané duchom. Estetika a sakrálne obliekané vyobrazenia na území Palócov” približuje diela sakrálneho ľudového umenia etnografickej skupiny Palócov, ktoré boli pôvodne vystavené v kostoloch, kláštoroch, kaplnkách alebo v bytoch. Sochy Panny Márie sa v minulosti obliekali do textílnych rúch zodpovedajúcich liturgickým farbám v závislosti od aktuálnych cirkevných sviatkov. V dôsledku zmien hodnotových orientácií sa však tieto sochy dostali z pôvodných centrálnych miest kostolov v priebehu 20. storočia na „oltáre žobrákov” a do chotárnych kaplniek. Na výstave budú prezentované obliekané sochy a ďalšie sakrálne textílie zo zbierok Palóckeho múzea z Balassagyarmatu a historické kláštorné práce z fondov Hradného múzea Istvána Dobóa z Egru. Kurátormi výstavy sú dr. Ágnes Lengyel, riaditeľka Palóckeho múzea v Balassagyarmate a dr. Gábor Limbacher, riaditeľ Župného riaditeľstva múzeí župy Veszprém.

Vnímané duchom

Paralelne s národopisnou výstavou sa slávnostne otvorí aj výstava Gemerského fotoklubu pod názvom „Gemer, kde žijeme”. Fotoklub združuje autorov žijúcich na Gemeri, alebo pochádzajúcich z regiónu. Svoje zábery - zachytávajúce charakteristické črty prírody a kultúrneho dedičstva niekdajšej župy i jej obyvateľov - odprezentujú v Bebekovej bašte Péter Bial, Zoltán Boholy, László Benedek, Árpád Csomós, Attila Kovács, Gyula Telek, Attila Szőke, Csaba Majoros, Zsuzsanna Fejes, Lajos Gaál, Imre Képessy, Ilona Krausz, Krisztina Balogh a Zoltán Gyetvai. Obidve výstavy budú sprístupnené do 13. mája 2012.

Hrdinovia maďarského boja za slobodu a nezávislosť 1848-49

V priestoroch Mestského vlastivedného múzea sa 12. marca 2012 o 16,00 otvára panelová historická výstava pod názvom „Hrdinovia maďarského boja za slobodu a nezávislosť 1848/1849”, ktorá približuje menej známe osobnosti maďarskej revolúcie a boja za slobodu a nezávislosť z rokov 1848/1849. Na jej príprave spolupracovali Asociácia hornozemská baranta, Gymnázium Fiľakovo a Norbert Máday. Na vernisáži vystúpia fiľakovskí študenti. Výstava bude sprístupnená do 11. apríla 2012.

 
 
 
 
Používame cookies, ktoré nám umožňujú poskytovať pre vás lepšie služby.