Hradné múzeum vo Fiľakove otvára 19. septembra o 16,00 hodine dve nové výstavy v Bebekovej veži hradu. Putovná výstava zberateľa a výrobcu cínových vojakov Gyulu Homokiho z Maďarska pod názvom „Miniatúrne dejiny – výstava cínových vojakov“ po prezentácii na viacerých hradoch a v múzeách Maďarska a Rumunska prvýkrát zavíta na Slovensko. Návštevníkov hradu zavedie do vojenského života rôznych období - od staroveku až po druhú svetovú vojnu - približne 7000 drobných figurín. Záujemcovia sa stretnú s rímskymi legionármi, perzskými bojovníkmi, hunskými jazdcami, čiernym plukom Mateja Korvína, husitskými a tureckými vojakmi, účastníkmi napoleonských vojen a revolúcie z roku 1848/1849, ale aj s vojakmi druhej svetovej vojny.
Paralelne s touto výstavou otvorí János Varga, spolupracovník maďarského online fotoarchívu Fortepan, výstavu „Vayszada+8 – Fiľakovo a Lučenec na fotografiách po 55 rokoch“. Maďarský fotografický internetový portál www.fortepan.hu uverejnil pred niekoľkými mesiacmi fotografie Károlya Vayszadu (Vajszadu), ktoré medzi obyvateľmi Novohradu našli nečakaný ohlas. Zoltán Gyetvai a Jozef Puntigán, ako nadšenci súčasných a historických fotografických techník, sa skontaktovali s pôvodným majiteľom fotografií, Gáborom Zsandom, a navrhli zorganizovanie výstavy.
Podarilo sa im dopátrať aj k základným informáciám o autorovi: Vayszada sa narodil v Gemerskej Vsi v roku 1901, v rokoch 1924 až 1929 študoval na Vysokej škole výtvarných umení v Budapešti. Po druhej svetovej vojne žil najdlhšie v Poltári. Napriek tomu, že bol vyštudovaným maliarom, z hľadiska regiónu sú zaujímavejšie jeho sociofotografie nafotené na prelome 50-tych a 60-tych rokov 20. storočia vo Fiľakove a v Lučenci. Na výstave budú prezentované jeho originály a k nim zhotovené súčasné zábery tých istých miest, ktoré nasnímali piati miestni fotografi (Milan Antal, Alexander Mede, Marian Mesiarik, András Micsuda a Zsolt Czikó) a traja lučeneckí fotografi (Jozef Beňovský, Ondrej Kamenský a Jozef Puntigán). Paralelne prezentované archívne a nové zábery nám ponúkajú možnosť porovnávania a zamyslenia sa nad spoločenskými zmenami, ktoré sa za posledných 55 rokov odohrali. Fotografie budú doplnené o historickú fotografickú techniku vypožičanú zo Slovenského technického múzea z Košíc. Fotografická výstava je inštalovaná z príležitosti organizácie jedného z najväčších outdoorových fotografických podujatí strednej Európy, cezhraničného Medvešského fotomaratónu, ktorý sa bude konať 11. a 12. októbra 2014 na lokalitách Fiľakovo, Hajnáčka a v okolí Salgótarjánu v Maďarsku. Obidve výstavy budú v Bebekovej veži hradu sprístupnené do 15. novembra 2014.