• An Image Slideshow
  • An Image Slideshow
  • An Image Slideshow
  • An Image Slideshow
 

Hradné múzeum

Mestské múzeum

Info centrum

Mestská knižnica

 

mestianska modaTuristickú sezónu 2014 otvára Hradné múzeum vo Fiľakove dvoma tematicky blízkymi aktuálnymi výstavami. Popri výstave Gemersko-malohontského múzea „Dámska meštianska móda v 19. storočí“ sa návštevníci hradu budú môcť zoznámiť v období od 14. marca do 11. mája aj s ľudovými krojmi zo Sedmohradska, formou výberu zo súkromnej zbierky Márie Konthurovej. Vernisáž úvodných výstav sezóny sa uskutoční 14. marca o 16,00 v Bebekovej veži hradu.
Výstava múzea z Rimavskej Soboty predstaví kultúru meštianskej módy 19. storočia, počnúc od vypuknutia Veľkej francúzskej revolúcie až do prvej svetovej vojny. Vznikla v spolupráci so SNM – Múzeom Betliar a s Baníckym múzeom z Rožňavy. Kurátorkou výstavy je PhDr. Éva Kerényi, historička Gemersko-malohontského múzea. kroje sedmohradskaJej cieľom je predstaviť dámske meštianske odievanie a módne doplnky v priebehu meniacich sa  historických ér. V 19. storočí sa ľudia inšpirovali z mnohých predchádzajúcich štýlov, ako napríklad z antiky, gotiky, renesancie, baroka a rokoka, ale exotický Ďaleký východ rovnako zanechal odtlačok na dámskom zovňajšku vtedajšej doby. V tomto období rozkvital historizmus, jednotlivé módne prvky sa miešali. Popri tom sa v Uhorsku tešil veľkej záľube tradičný uhorský odev, tzv. „díszmagyar“ - slávnostná róba, ktorá sa v 19. storočí rozšírila medzi šľachtou i meštianstvom. Väčšinu dobového oblečenia môžeme vidieť už iba v múzeách, ale niektoré kúsky sú dodnes súčasťou dámskeho šatníka.
Exponáty výstavy „Sedmohradské ľudové kroje“ pochádzajú zo súkromnej zbierky umelkyne, hudobnej pedagogičky a zberateľky Márie Konthurovej, pochádzajúcej zo Sedmohradska, ktorá sa nedávno presťahovala z Nemecka do Maďarska. Súkromná kolekcia pozostávajúca z niekoľko stoviek kusov je výsledkom jej zberateľskej činnosti trvajúcej viac než 40 rokov. Nájdeme v nej kroje regiónov Székelyföld, Kalotaszeg, Gyimes a Moldva. Popri rozličných odevoch budú prezentované aj domáce tkaniny, rôzne druhy výšiviek i charakteristická ľudová keramika z obce Korond.

 
 
 
 
Používame cookies, ktoré nám umožňujú poskytovať pre vás lepšie služby.