• An Image Slideshow
  • An Image Slideshow
  • An Image Slideshow
  • An Image Slideshow
 

Vármúzeum

Városi Múzeum

Info központ

Városi Könyvtár

 

Pályázati cél: Petőfi körút 200 – Petőfi nyomában Gömörben és Nógrádban című időszaki és hozzá szorosan kapcsolódó virtuális kiállításláncolat megvalósítása öt múzeum együttműködésében

 
A támogatást nyújtó szervezet: Emberi Erősorás Támogatáskezelő, Nemzeti Kulturális Alap
nktk_logo   NKA logo
 
Pályázati program: Petőfi 200 ideiglenes kollégium
 Petőfi 200 logo
 
Pályázati azonosító: 690306/00015
 
A támogatás teljes összege: 25.000.000 Ft
 
Pályázó: Magyar Nemzeti Múzeum, 1088 Budapest, Múzeum krt. 14-16.

 MNM logo

 

A pályázat fő célja, hogy a Magyar Nemzeti Múzeum a balassagyarmati MNM Palóc Múzeuma, a losonci Nógrádi Múzeum és Galéria, a füleki Füleki Vármúzeum, a rimaszombati Gömör-Kishonti Múzeum és a szécsényi MNM Forgách–Lipthay Kastélymúzeuma intézményekkel együttműködve azok kiállító helyiségeiben hozzanak létre kiállítás-láncolatot, Petőfi körút 200 címmel. 

Petőfi körút 200

Az emlékév tematikájához kapcsolódva olyan kiállításláncolat valósul meg, amelyben Petőfi 1845. évi utazására alapozunk, az ezáltal kijelölt városok múzeumai a helyszínek, ezek részkiállításai egymás folytatásai, és egyéb ösztönzőkkel is az a törekvés, hogy a látogató, mintegy Petőfi nyomában, bejárja a teljes kiállítási láncot, tehát mindegyik múzeumot, mindegyik várost fölkeresse. Mind az öt múzeumi helyszínen időszaki részkiállítást valósít meg, benne szorosan kötődő virtuális kiállítással. Utóbbi révén Petőfi korából számos helyi, és térségbeli muzeális, épített, illetve természeti örökséget tudunk bemutatni, amit a költő látott és láthatott.
Tehát célunk, hogy együttesen olyan múzeumi utazást kínáljunk a látogatóknak, amely láncolata révén föltárja Nógrád és Gömör szépségeit részelteti benne a láncolatot felkeresőket, és különféle ötletekkel bevarázsolja a résztvevőket a 19. század első felének természetközeli életmódjába, Petőfi verseken át is az ember heroikus, életigenlő hivatásába.
A kiállítás-sor mind az öt egysége a Petőfi életmű közelmúltbeli és jelenkori értelmezéseit állítja középpontba. A programban kiemelt szerepet kap Petőfinek és korának utóélete, emlékezetkultúrában betöltött szerepe, a művészetekben, a folklórban és a kortárstársművészeti területeken való megjelenése.
A nevezett magyarországi és szlovákiai magyar vonatkozású közgyűjteményekben őrzött, eddig feltáratlan, vagy kevésbé ismert tárgyi, képi és szellemi forrásokat szakembereink feldolgozzák, és új, a különböző korosztályi sajátosságokhoz igazodó, a széles körű hozzáférést könnyítő megoldásokat dolgoznak ki.

A kiállítás megvalósításának módja:
A kiállítás Petőfi korát, életművét és annak továbbélését közönségbarát módon, kortárs kiállításrendezési módszerek és technika alkalmazásával, a jelen tudományos eredmények bevonásával mutatja be. A láncolatban hangsúlyosan szerepel Petőfi és kora jelentőségének kiemelése, nyelvi, hely- és kultúrtörténeti, tudomány- és eszmetörténeti vívmányainak bemutatása, amelyek megjelenítésével új szempontok lettek bemutatva a korszakról.
petofi_sandorAz összekapcsolódó öt helyszín közül Szécsény a Szabadságot állítja középpontba Petőfi Sándor Rákóczi szemlélete révén. Rimaszombat a Barátságot, Petőfi legendás barátságait, Losonc pedig a Szerelmet, a költő vonzalmait helyezi előtérbe. Balassagyarmat a Kultuszt emeli ki, Petőfi fogadtatását életében és azt követően, Fülek pedig az etnikumot, Petőfi szemléletét a szlovákság körében. A tervezett kiállításláncolat a helyi, térségbeli kultúrtörténeti események és vonatkozások bemutatásával, továbbá a 19. század közepétől korunkig megfigyelhető Petőfi-bemutatások összevetésével lényeges ismeretekkel és összefüggésekkel szolgál a kiterjesztett Petőfi-képhez.

A Füleki Vármúzeum kiállítás-láncszemének megnyitója „Lássa, kedves öcsém – zo Slováka všecko vystane, ešte aj magyar költő“ címmel 2023. május 13-án 19:00 órától valósul meg. A füleki tematikailag a poéta szlovák származását, kapcsolatait a szlovák nemzeti mozgalom alakjaival a 19. században, a szlovák nemzethez és származásához való viszonyát, verseinek szlovák nyelvű fordításait, valamint a szlovák kultúrában és az oktatásban betöltött helyét dolgozza fel. Ezen felül ismerteti Petőfi Sándor füleki látogatásának körülményeit, s felidézi azt a korabeli miliőt, amelyet itt tartózkodása során tapasztalhatott.

 

A VIRTUÁLIS KIÁLLÍTÁS

 
A FÜLEKI VÁRMÚZEUM KIÁLLÍTÁSÁNAK DIGITÁLIS TARTALMAI
 
A partnermúzeumok kiállításai:
  • Nógrádi Múzeum és Galéria, Losonc
  • Gömör-Kishonti Múzeum, Rimaszombat 
  • Magyar Nemzeti Múzeum – Forgách–Lipthay Kastélymúzeuma, Szécsény
  • Magyar Nemzeti Múzeum – Palóc Múzeumá, Balassagyarmat

 

 
 
 
 
Ez a weboldal a felhasználói élmény fokozása érdekében sütiket (cookie) használ.