• An Image Slideshow
  • An Image Slideshow
  • An Image Slideshow
  • An Image Slideshow
 

Vármúzeum

Városi Múzeum

Info központ

Városi Könyvtár

 

Logo

A Füleki Vármúzeum (FVM) nemcsak bővíti gyűjteményi állományát, hanem biztosítja a gyűjteményi tárgyak védelmét és szakszerű kezelését is. 2022-ben is bekapcsolódtunk a Szlovák Művészeti Alap 5.4 Gyűjteményi tárgyak restaurálása és kezelése elnevezésű alprogram felhívásába. A projekt keretein belül áttört faragású padokat állítottunk helyre.

A szlovákiai magyarság egyik jellegzetes, regionális specifikuma az Észak-Nógrádban és az egykori Gömör-Kishont vármegye délnyugati részén elterjedt, úgynevezett palóc áttört bútor. A néprajzi szakirodalom ezt a dekoratív faragott bútort főként a mai Magyarország területéről, Nógrád és Heves megyéből ismeri, amíg a legdíszesebbek a Karancs térségéből származnak. A Füleki Vármúzeum gyűjteményében Nógrád és Gömör-Kishont különböző tájairól való nyolc áttört faragású pad található (ebből 6 sérült állapotban).

A projekt célja az imént említett bútorok restaurálása. A kapott támogatásnak köszönhetően lehetőség nyílt egy gyűjteményi tárgy, egy kisvalkóci (Závada) – az erdőőri munkához kötődő motívumokkal díszített – lóca helyreállítására. (Gyarapodási szám: 2017/001; nyilvántartási szám: E-171). A restaurátori felmérés alapján a pad jelenlegi állapota a következő: a fa a természetes száradás és a nedvességvesztés során meggyengült, fakártevő rovarok támadták meg. A fertőzöttség mértéke változó, egyes részeken a fakártevő aktív, ami elszórt, finom fűrészpor által nyilvánul meg. A pad teljes felületét olajfestékkel kenték le.

A fentiekből kiindulva a helyreállítási beavatkozás konzerválási, konszolidációs és rekonstrukciós eljárásokból tevődött össze. A konzerválási és konszolidációs munkálatok elsősorban a fatömeg helyreállítására és a megmaradt, autentikus elemek műszaki állapotának javítására irányulnak. A rekonstrukciós eljárások célja, hogy visszaállítsák a műtárgy eredeti szerkezetét, így helyreállítva annak kifejezőerejét, és egyúttal javítva a minőségét, hogy a jövőben méltóképpen képviselhesse az intézmény gyűjteményét. A gyűjteményi tárgy eredeti művészeti és történelmi értékeinek helyreállítását követően a lóca a tervek szerint a FVM kiállítási tevékenységének keretén belül kerül bemutatásra.

A pályázat fő partnere a Szlovák Művészeti Alap, amely 2500,- eurónyi támogatást nyújtott a projekt megvalósításához.

Áttört faragású lóca

Áttört faragású lóca   Áttört faragású lóca 

Áttört faragású lóca   Áttört faragású lóca

Áttört faragású lóca   Áttört faragású lóca

Áttört faragású lóca   Áttört faragású lóca

 

A restaurált lóca

A restaurált lóca

A restaurált lóca  A restaurált lóca

 
 
 
 
Ez a weboldal a felhasználói élmény fokozása érdekében sütiket (cookie) használ.